TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nawożenie i uprawa warzyw

Poniedziałek, 30 listopada 2020 o 18:16, autor: 0
Nawożenie i uprawa warzyw

Warzywa dostarczają nam zdrowego pożywienia, które obfituje w składniki mineralne i witaminy. Oczywiście najlepiej smakują takie wyhodowane we własnym ogrodzie, ale nie możemy zapominać że posiadanie ogrodu warzywnego wiąże się z obowiązkami, polegającymi na pielęgnacji roślin i zapewnianiu im odpowiednich warunków do rozwoju.

Bardzo istotnym czynnikiem w uprawie warzyw jest gleba oraz jej jakość, ponieważ to z niej rośliny czerpią potrzebne składniki pokarmowe. Aby polepszyć przydatność i zasobność gleby stosuje się nawożenie mineralne oraz organiczne. Pamiętajmy, że jakość warzyw uzależniona jest w dużej mierze od tego czym i jak je nawozimy. Rodzaje dostępnych nawozów do warzyw sprawdź w dobrych sklepach internetowych, jak Świat Kwiatów.

Jakość i odczyn gleby

To czym i jak nawozić warzywa uzależnione jest w znacznej mierze od konkretnych gatunków i ich zapotrzebowania na określone składniki pokarmowe. Jednak potrzeby nawozowe zależą również od zasobności gleby. Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić bez wykonania analizy gleby. To właśnie na jej podstawie można zastosować określone nawożenie mineralne bądź organiczne. Ważny jest również odczyn gleby, który można określić przy pomocy kwasomierza, urządzenia który wskaże wartość liczbową pH. Większość roślin potrzebuje podłoża o lekko kwaśnym odczynie, a zasadowość powyżej 7,5 pH jest już dla nich za wysoka. W takiej glebie składniki pokarmowe stają się praktycznie niedostępne dla systemów korzeniowych. Ciężko byłoby też zakwasić ją przy pomocy nawozu, więc rozwiązaniem jest jedynie wymiana gleby.

Nawozy mineralne

Do nawożenia warzyw stosuje się wysokoprocentowe nawozy mineralne zawierające azot, fosfor i potas. Fosfor odgrywa znaczącą rolę na początkowym etapie rozwoju warzyw i odpowiada za rozwój systemu korzeniowego i organów wegetatywnych. Najlepiej stosować go przedsiewnie, w formie fosforanu amonu. Azot jest szczególnie potrzebny do wzrostu i rozwoju warzyw na początkowym etapie wegetacji i zwiększa masę plonu. Ale z kolei przenawożenie tym pierwiastkiem może doprowadzić do obniżenia jakości roślin i ich odporności, dlatego trzeba brać pod uwagę jego przyswajalność przez rośliny. Potas potrzebny jest bardziej w fazie intensywnego wzrostu roślin. Do nawożenia warzyw najbardziej zalecany jest nawóz w postaci soli potasowej.

Na rynku dostępne są również wieloskładnikowe nawozy mineralne, które zawierają dwa lub więcej składników pokarmowych. Kompleksowe nawozy mineralne zawierają proporcje składników pokarmowych dostosowane do konkretnych gatunków warzyw i są bardziej skoncentrowane.

Nawożenie organiczne

Aby do minimum ograniczyć stosowanie substancji chemicznych, nawożenie mineralne powinno się zastąpić częściowo lub całkowicie nawożeniem organicznym. W ogrodzie warzywnym jako podstawowy nawóz można stosować kompost lub przefermentowany obornik. Do nawożenia niektórych warzyw można również wykorzystać biohumus. Jest to nawóz organiczny, który jest bogaty w składniki odżywcze, a powstaje jako efekt przetrawienia substancji organicznych przez dżdżownice kalifornijskie. W uprawie warzyw ciepłolubnych powinna być zastosowana również dodatkowa warstwa ściółki, która po rozłożeniu będzie dodatkowym zastrzykiem składników pokarmowych.

Jednym z łatwiejszych do otrzymania nawozów naturalnych jest kompost. Jego stosowanie jest korzystne z kilku powodów. Po pierwsze nie ma możliwości przenawożenia nim roślin. Po drugie nie ma ryzyka zatrucia roślin substancjami chemicznym. Wszystkie jego składniki są bowiem całkowicie naturalne. Po trzecie stosując kompost przyczyniamy się do ochrony środowiska. Do przygotowanie kompostu mogą posłużyć różne materiały organiczne tj. resztki roślinne, słoma, liście, młode chwasty, resztki darni, odpadki kuchenne, torf, odpadki zwierzęce, a nawet zużyte ręczniki papierowe.

Kiedy i jak nawozić warzywa?

Nawozy stosujemy albo w przedsiewnie (przed siewem i sadzeniem) albo pogłównie (czyli wtedy kiedy już rosną). Ważne jednak aby stosować się do wymagań uprawianych roślin i brać pod uwagę ich tolerancję składników pokarmowych, które zawarte są w nawozach. Większość roślin uprawiamy dopiero w drugim roku po zastosowaniu obornika, ale niektóre mają tak duże zapotrzebowanie na azot, że uprawia się je już w pierwszym roku. Niektóre muszą zaczekać nawet kilka lat. Kompost stosujemy jesienią lub wiosną, w ilości 2-4 kg/m2.

Jeśli szukasz nasion warzyw to również warto sprawdzić najlepsze sklepy internetowe typu Świat Kwiatów.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl